سواپ طلا در فارکس 💵محاسبه سواپ طلا [بهره شبانه ترید طلا]

09 فوریه 2024 -

بررسی سواپ طلا در فارکس

 

برای افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند؛ از نظر اقتصادی طلا یک دارایی مطمئن محسوب می شود. با رشد معاملات طلا، حجم نقدینگی افزایش پیدا می کند، نوسانات زیاد تر می شود و تقاضا برای خرید نماد معاملاتی طلا بیشتر می شود.

بروکر ها از این موقعیت استفاده کرده و کارمزد چشمگیری از تریدر ها دریافت می کنند. بروکر ها از معامله گرانی که در مدت زمان کوتاه ترید می کنند، اسپرد و کمیسیون دریافت می کنند.

سواپ طلا در فارکس

در مقابل، از تریدرهایی که  به طور روزانه معامله می کنند، سوآپ هم دریافت می نماید. اگر برای شما هم سوال شد که نرخ سواپ طلا در فارکس چقدر است، با ما همراه باشید تا 0 تا 100 آن را بررسی کنیم.

سواپ طلا
معاملات خرید و فروش
تاثیر پذیری
از اخبار دلار آمریکا و جنگ
ویژگی مهم دارایی امن برای سرمایه گذاری
کمیسیون معاملات از 5 دلار در بروکرهای فارکس
تماس با کارشناس پشتیبانی تلگرام

 

سواپ شبانه طلا چیست؟

 

سواپ را با علامت اختصاری SWAP نشان می دهند؛ سواپ طلا در فارکس از سوی کارگزاری ها به شیوه های متفاوتی حساب می شود. در ادامه نحوه محاسبه نرخ بهره شبانه را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

نرخ بهره یا همان سواپ مانند قرض کردن طلا از بروکر است؛ تصور کنید شما به عنوان یک معامله گر شروع به ترید بر روی نماد طلا می کنید. پس از اتمام معامله بروکر بخشی از سود شما [به ازای بهره یک روز پس انداز طلا در بانک ها] را از حساب شما کم می کند.

 

🔻سواپ مثبت طلا

 

سواپ مثبت طلا به این معنی است که شما سود کسب می‌کنید اگر یک معامله خرید طلا را در بازار فارکس باز نگه دارید. برای مثال، اگر شما یک لات طلا را با جفت ارز XAU/USD خریداری کنید و آن را یک شب باز نگه دارید.

مقدار سواپ مثبت بستگی به این دارد که نرخ بهره دلار آمریکا بیشتر یا کمتر از نرخ بهره طلا باشد و اگر نرخ بهره طلا بیشتر از نرخ بهره دلار آمریکا باشد، شما سواپ مثبت دریافت می‌کنید.

 

🔺سواپ منفی طلا

 

سواپ منفی نماد طلا به این معنی است که اگر یک معامله خرید طلا را در بازار فارکس باز نگه دارید، باید بهره شبانه طلا را پرداخت کنید.

فرض کنید شما معامله گری هستید که یک نماد مثلا طلا را با قیمت و نرخ بهره بالا خریداری می کنید و بازار شروع به ریزش می کند؛ حال فکر کنید که معامله به روز بعدی منتقل شده است و برای جلوگیری از ضرر بیشتر تصمیم گرفتید با مبلغ پایین تر معامله خود را ببندید.

علاوه بر اینکه، متحمل ضرر شده اید باید نرخ بهره بیشتری هم به بروکر خود پرداخت کنید. بنابراین انجام معاملات در این شیوه نیاز به تجربه و استراتژی مطمئن دارد.

 

محاسبه سواپ طلا در فارکس

 

نرخ بهره شبانه از ساعت 3:30 بامداد محاسبه می شود. فرقی نمی کند شما به عنوان یک معامله گر یک ثانیه یا چند ساعت قبل از زمان مقرر معامله خود را باز کرده باشید؛ پس از این ساعت باید نرخ بهره شبانه را پرداخت کنید.

سواپ طلا در فارکس و سایر نماد های دیگر بر اساس لات محاسبه می گردد و از روز دوشنبه تا پنج شنبه نرخ بهره طبق فرمول همیشگی حساب می شود.

 اما از آنجایی که شنبه و یکشنبه تعطیل است، سواپ از شب پنج شنبه [این موضوع به بروکر بستگی دارد، حتماً بررسی کنید] ضربدر سه می شود!

سواپ طلا در فارکس
سواپ طلا در فارکس؛ اندازه قرارداد و سواپ خرید و فروش طلا در متاتریدر

محاسبه سواپ طلا در فارکس را می توان از طریق فرمول زیر انجام دهید:

🟢سواپ خرید طلا = (حداقل نوسان قیمت×اندازه قرارداد نماد)×خرید×لات

🔴سواپ فروش طلا = (حداقل نوسان قیمت×اندازه قرارداد نماد)×فروش×لات

به عنوان مثال در صورتی که بخواهید 0.5 لات طلا (با سواپ خرید 3.4- دلار) خرید کنید و اندازه پوینت طلا [که از ضرب حداقل نوسان قیمت در اندازه قرارداد آن بدست می آید]، برابر با 1 باشد، در اینصورت هزینه سواپ شما، 1.7- دلار در روز محاسبه خواهد شد.

🔔نکته: نرخ بهره باتوجه به قوانین بروکر ها متفاوت است سواپ سه برابری طلا ممکن است در یکی از روزهای چهارشنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد!

 

عوامل موثر بر سواپ طلا در فارکس

 

عوامل مختلفی روی سواپ طلا فارکس اثر می گذارند مانند:

  • انس جهانی GOLD روی نرخ بهره (سواپ طلا در فارکس) اثر دارد؛
  • میزان عرضه و تقاضا روی نرخ بهره طلا اثر می گذارد؛
  • نرخ بهره بانک ها بر روی سواپ طلا در فارکس اثر می گذارد؛
  • نرخ تورم عامل دیگری که روی سواپ طلا فارکس تاُثیر دارد؛
  • اخبار اقتصادی و سیاسی کشورهای ارسال کننده “GOLD” روی سواپ طلا فارکس اثر می گذارد.

 

نحوه حذف سواپ یا انجام معاملات بدون سواپ طلا

 

از آنجایی که طبق قوانین اسلام نرخ بهره (Swap) حرام می باشد، بیشتر کاربران مسلمان ترجیح می دهند از حساب اسلامی بدون بهره یا سواپ فری استفاده کنند.

اکثر بروکر ها دارای حساب اسلامی هستند ولی از کاربران خود کمیسیون دریافت می کنند. بنابراین، تریدر هایی که قصد انجام معامله بدون سواپ طلا فارکس را دارند، باید از حساب اسلامی استفاده کنند یا قبل از مدت زمان تعیین شده معامله خود را ببندند.

 

💡نظر کارشناس درباره «سواپ طلا»

 

سواپ طلا در فارکس برای معامله گران که در این بازار کار می کنند بسیار مهم است. فرض کنید یک معامله باز کرده اید و توانسته اید در مدت زمان معین سود قابل توجه ای بدست بیاورید.

حال بروکر شما طبق معیارهای شبانه ای که گذاشته است، بخش قابل توجهی از شود شما را کسر می کند، این برای هیچ تریدری خوشایند نیست. در مقابل، اگر حین معامله وارد ضرر شوید، باز هم کارگزاری از شما نرخ بهره خود را دریافت می کند.

شیوه های متفاوتی وجود دارند که سواپ طلا فارکس را پرداخت نکنید؛ مثلا از بروکر هایی استفاده کنید که حساب اسلامی دارند یا اینکه معاملات خود را سریع تر ببندید.

شما به عنوان یک معامله گر از کدام شیوه معاملاتی (اسکالپ و ترید روزانه) استفاده می کنید؟ آیا شما هم سوآپ پرداخت می کنید؟ خوشحال می شویم تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

سواپ طلا در فارکس چیست؟

نرخ بهره ای که بروکر هنگام انجام معامله طلا برای معاملات روزانه [که به روز بعدی منتقل می شوند] در مقابل بهره ارز پایه محاسبه می کند، سواپ طلا در فارکس می گویند.

سوآپ فری طلا در بروکرها چیست؟

بعضی از بروکر ها حساب اسلامی برای کاربران مسلمان خود دارند، که به آن حساب بدون نرخ بهره یا سوآپ فری می گویند.

درج نظر