اسپرد ثابت و شناور چیست؟ بررسی اسپرد ثابت و شناور در بروکرهای فارکس

12 فوریه 2024 -

اسپرد ثابت و شناور در فارکس

 

در دنیای گسترده معامله فارکس، به عنوان معامله گر با دنیایی از اصطلاحات مواجه می شوید. شاید در ابتدا به نظر بیاید که تنها یادگیری تحلیل بازار برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه ای کافی است.

اما برای ورود به دنیای معامله گری واقعی باید با برخی از مفاهیم از جمله اسپرد ثابت و شناور در بروکرهای فارکس نیز آشنا شوید. زیرا این موضوع بر روی انتخاب حساب بروکرها، استراتژی و سود و زیان شما اثرگذار است.

در این مقاله تلاش کرده ایم تاثیر این مفاهیم [که ناشی تفاوت اسپرد ثابت و شناور در حساب های بروکر است] را در رابطه با بازار جهانی فارکس را به صورت کامل توضیح دهیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

 

اسپرد ثابت بهتر است یا شناور؟!

 

برای اینکه بتوانیم وارد جزییات شویم بهتر است قبل از هر چیز با مفهوم “اسپرد” آشنا شویم. هنگام انجام معامله در بازار فارکس شما با دو قیمت خرید (Ask) و فروش (Bid) سر و کار دارید.

به تفاوت و فاصله این دو قیمت هنگام معامله جفت ارز ها و یا هر کالای دیگر در بازار فارکس، اسپرد گفته می شود. واحد انداره گیری اسپرد در فارکس «پیپ-Pip» است که با توجه به شرایط می تواند «ثابت» یا «متغیر» باشد.

اسپرد ثابت و شناور
اسپرد ثابت و شناور در فارکس

شاید از خودتان بپرسید اسپرد بالا باشد بهتر است یا پایین؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید دلیل پایین یا بالا بودن اسپرد چه چیزی است. مقدار اسپرد با تفاوت قیمت خرید و فروش رابطه مستقیم دارد.

به این صورت که هر چه اسپرد گسترده تر باشد یعنی میزان اختلاف قیمت خرید و فروش بیشتر است. زمانی این اختلاف قیمت بالا می رود که نقدینگی در بازار کم باشد.

همچنین زمانی که نوسانات قیمت در بازار بالا باشد نیز میزان اسپرد بالا می رود. در مقابل هر چه مقدار اسپرد پایین تر باشد، یعنی اختلاف قیمت خرید و فروش آن کمتر است. این پایین بودن مقدار اسپرد نشان می دهد که نقدینگی خوبی در بازار وجود دارد.

بالا بودن نقدینگی اکثرا مصادف است با فعالیت هم زمان سشن های مختلف بازار که زمان مناسب تری برای معامله محسوب می شود. در نتیجه هر چه میزان اسپرد کمتر باشد شرایط بیشتر به نفع معامله گران است.

 

🔘تعریف اسپرد ثابت

 

اسپرد ثابت یا (Fixed Spread) به اسپردی اطلاق می شود که میزان آن همیشه ثابت است و تحت تاثیر نوسانات بازار تغییر نمی کند. تضمین این ثبات قیمت بر عهده کارگزاری است که معامله گر نزد آن حساب دارد.

هرچند که انتظار می رود میزان اسپرد ثابت همیشه بدون تغییر بماند؛ ولی اگر نوسانات قیمت در بازار شدید باشد، بروکر احتمالا نتواند سفارش معامله گر را با همان قیمت مورد انتظار انجام دهد. در نتیجه معامله را لغو می کند.

 

🔘تعریف اسپرد شناور

 

اسپرد شناور (Floating یا Variable) یا متغیر همان طور که از نامش پیدا است بر خلاف اسپرد ثابت مقدار مشخصی ندارد. میزان اسپرد شناور در بازار بر اساس عرضه و تقاضا تغییر می کند و ثابت نمی ماند؛ و مهمترین عامل بر تغییر میزان آن نقدینگی بازار است.

 

جدول مقایسه اسپرد ثابت و شناور

 

به صورت مطلق نمی توان گفت که اسپرد شناور بهتر است یا ثابت. هر تریدر باید هنگام ورود به بازار می بایست شرایط استراتژی خود و میزان سرمایه اولیه خود را بسنجد و پس از آن، یکی را انتخاب کند.

ممکن است برای یک معامله گر با سرمایه بالا استفاده از اسپرد شناور بهتر باشد و یا برعکس، یرای تریدر با سرمایه اندک اسپرد ثابت گزینه مناسب تری به شمار می رود!

اسپرد ثابت اسپرد شناور
ثابت تابع نقدینگی بازار
معاملات کوتاه مدت معاملات بلند مدت
هزینه قابل پیش بینی تغییرات هزینه ناگهانی
مناسب معاملات نوسانی مناسب اسکالپینگ

 

معرفی بروکر ها با اسپرد ثابت و شناور

 

بروکر هایی که در زمینه فارکس فعالیت دارند با توجه به استراتژی های مدیریتی خود می توانند دارای حساب با اسپرد ثابت و یا اسپرد متغیر باشند.

اکثر بروکر ها سعی دارند که هر دو نوع را به مشتریان عرضه کنند و خود تریدر تصمیم بگیرد که استفاده از کدام یک بیشتر به نفعش است.

اسپرد ثابت و شناور

 

✅بروکر های دارای اسپرد ثابت

 

اکثر بروکر های مارکت میکر یا دارای میز معاملاتی دارای اسپرد ثابت هستند؛ زیرا می توانند قیمت رمز ارز ها را تا حدودی کنترل کنند.

بروکر های مارکت میکر (DD) خود طرف قرارداد مشتریان خود هستند، پس می توانند قیمت ها را تا حد امکان ثابت نگه دارند.

بروکر هایی که دارای اسپرد ثابت هستند عبارتند از:

  • بروکر IronFX دارای 7 نوع حساب معاملاتی است که از بین آن ها 3 نوع دارای اسپرد صفر یا ثابت هستند؛
  • بروکر HYCM دارای حساب (Fixed) است که در آن اسپرد ثابت است و روی 1.8 پیپ تنظیم شده است؛
  • حساب Fixed یا ثابت در بروکر آمارکتس (Amarkets) دارای اسپرد ثابت است.

 

✳️بروکر ها با اسپرد شناور

 

بروکر های دارای اسپرد شناور عموما از نوع (NDD) با بدون میز معاملاتی هستند. در این نوع معاملات بروکر خود طرف قرارداد نیست و تنها مانند پل عمل می کند.

به این ترتیب معیار مشخص کننده اسپرد خود بازار است و با توجه به نقدینگی موجود کم و زیاد می شود. بروکر هایی که دارای اسپرد شناور هستند، عبارتند از:

  • بروکر آلپاری
  • بروکر فیبو گروپ
  • بروکر لایت فارکس
  • بروکر ارانته

 

💡نظر نویسنده درباره اسپرد ثابت و شناور

 

اسپرد یکی از مفاهیم مهم در معاملات ارز دیجیتال و بازار فارکس است. اسپرد به اختلاف بین قیمت خرید و فروش در بازار اطلاق می‌ شود که می ‌تواند ثابت یا متغیر باشد.

در اسپرد ثابت، میزان ثابت اسپرد توسط بروکر تضمین می ‌شود در حالی که در اسپرد متغیر، میزان آن بستگی به عرضه و تقاضا بازار دارد.

هر یک از انواع اسپرد ها مزایا و معایبی دارند. به طور کلی، اسپرد ثابت پیش ‌بینی‌ پذیری بیشتری دارد در حالی که اسپرد متغیر شفافیت بیشتری ارائه می ‌دهد. انتخاب نوع اسپرد بستگی به شرایط و استراتژی معاملاتی خود تریدر دارد.

در نهایت، آگاهی از مفهوم اسپرد و تفاوت ‌های آن می ‌تواند به معامله ‌گران کمک کند تا بروکر مناسب را انتخاب نموده و معاملات موفق‌ تری داشته باشند.

سوالات متداول

مزیت اسپرد ثابت چیست؟

یکی از مهم ترین مزایای اسپرد ثابت، پیش ‌بینی بهتر هزینه ‌ها است.

عامل تاثیرگذار بر اسپرد شناور چیست؟

نقدینگی بازار مهم ترین عامل موثر بر مقدار اسپرد شناور است.

درج نظر