تفاوت حساب ECN و Pro ECN چیست؟ کدام بروکرها حساب Pro دارند؟

22 مارس 2024 -

تفاوت حساب ECN و Pro ECN چیست؟

 

دو نوع حساب معاملاتی که به صورت مستقیم به نقدینگی بازار متصل می شود، حساب «ECN» و «Pro ECN» می باشد. برخی از بروکر های فارکس علاوه بر حساب ای سی ان، یک حساب پرو هم ارائه می کنند.

بین دو حساب ecn و pro ecn شباهت های بسیاری وجود دارد. برای مثال «نحوه عملکرد» و «اجرای سفارشات» بین این دو نوع حساب یکسان است؛ تنها با این تفاوت که حساب های Pro ECN اختصاصا برای حرفه ای های فارکس [با حجم بالای معاملات] طراحی شده است.

در “حساب Pro” نیز شما به صورت مستقیم به و بدون واسطه می پردازید و معاملات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام می رسانید. دقت قیمت ها در این حساب ها بسیار بالا است و شفافیت معاملات را بالا می برد.

در ادامه این مقاله به بررسی «تفاوت حساب ECN و Pro ECN» می پردازیم و بروکرهایی که هر دو حساب را ارائه می کنند را معرفی خواهیم کرد.

حساب ECN
حساب Pro ECN
اغلب بروکرها برخی از بروکرها
با/بدون کمیسیون با کمیسیون
واریز اولیه کم واریز اولیه زیاد
مناسب تریدر با تجربه مناسب ترید حرفه ای

 

مقایسه حساب ECN و Pro ECN در فارکس

 

معامله گرانی که قصد افتتاح حساب در بروکر را دارند ممکن است در انتخاب بین «حساب ecn» و «pro ecn» دچار تردید شوند. در چنین شرایطی بهترین گزینه بررسی تفاوت های این دو حساب و سپس تطبیق آن با نیاز های خود است.

تفاوت حساب ecn و pro ecn

فرق حساب ecn و Pro ecn در بروکرهای فارکس، عمدتا شامل موارد زیر است:

 

✅کمیسیون (کارمزد)

 

کمیسیون یا کارمزد مبلغی ثابت است که بروکر از شما به ازای هر معامله دریافت می کند. بدیهی است هر چه مقدار کمیسیون کمتر باشد بیشتر به نفع معامله گر است.

به صورت کلی هزینه معاملاتی شامل «اسپرد» و «کمیسیون» در حساب های ecn پایین است؛ اما این مقدار در حساب پرو ای سی ان نسبت به (ecn) حتی کمتر نیز هست.

همچنین در برخی از بروکرهای فارکس، حساب ecn بدون کمیسیون هم ارائه می شود؛ که کارگزاری از طریق اسپرد [با افزایش مارک آپ] هزینه معاملات را دریافت می کند. اما حساب Pro ECN همیشه با کمیسیون و اسپرد بسیار پایین ارائه می شود!

 

💰شارژ اولیه حساب

 

شارژ اولیه حساب های ecn نسبت به سایر حساب های معاملاتی نسبتا بالاتر است. کمترین مبلغ برای شارژ اولیه حساب ECN در بروکرها 100$ است. اما حداقل واریزی برای حساب Pro ECN معمولا از 300$ شروع می شود.

برخی از کارگزاری ها برای ارائه این حساب شارژ اولیه بالای 5000$ هم نیاز دارند. زیرا حساب های پرو ای سی ان واقعی، مخصوص معامله گران حرفه ای است و به دلیل حجم بالای معاملات، توجیح اقتصادی [برای بروکرها] دارند.

 

📊حجم معاملات

 

از آن جایی که حساب پرو ای سی ام بیشتر برای معامله گران با تجربه و حرفه بازار طراحی شده است ثبت سفارشات با حجم بالاتر از حساب (ecn) نیز در این حساب امکان پذیر است.

معامله گرانی که مدت طولانی به فعالیت در فارکس مشغول بوده اند به صورت معمول با حجم معامله بالا وارد معاملات می شوند و به طبع سود و زیانی که به دست می آورند با مبتدی های بازار قابل مقایسه نیست.

 

☎️پشتیبانی

 

پشتیبانی مناسب یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام انتخاب بروکر باید به آن توجه داشته باشید. حساب های (ECN Pro) به صورت کلی نسبت به دیگر حساب ها امکانات بیشتری را در اختیار معامله گران قرار می دهند که یکی از این امکانات پشتیبانی قوی است.

پشتیبانی در معامله برای تریدر ها اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که اگر در طول معامله مشکلی پیش بیاید و تریدر به پشتیبانی دسترسی نداشته باشد معامله گر با ضرر های هنگفتی مواجه می شود.

 

مدیریت ریسک

 

از آن جایی که معمولا سرمایه دخیل در معامله دارندگان حساب پرو بسیار بالا است حتماً باید به فکر مدیریت و کنترل ریسک های موجود باشند. در مدیریت ریسک معامله گران با رعایت چندین مورد از خود در برابر ناپایداری های بازار محافظت می کنند.

افرادی که اقدام به افتتاح حساب های پرو کرده اند در مقایسه با دارندگان حساب (ecn) دسترسی به ابزار های متنوعی جهت مدیریت ریسک دارند و برخی از بروکرها، مدیر حساب اختصاصی برای آنها در نظر می گیرند.

 

کدام بروکرها حساب ECN و Pro ECN دارند؟

 

در حال حاضر در بازار فارکس ایران، بسیاری از بروکرهای فارکس، حساب های ecn را ارائه می کنند؛ اما تعداد معدودی این حساب را به همراه «حساب Pro ECN» ارائه می کنند.

بروکرهایی که حساب ECN و Pro ECN را باهم ارائه می کنند، شامل موارد زیر هستند:

  • بروکر آلپاری
  • بروکر کپیتال اکستند
  • بروکر اوپو فایننس

توجه داشته باشید مهم ترین تفاوت حساب ecn و pro ecn در بروکرهایی که آنها را باهم ارائه می کنند، مربوط به “کمیسیون” این حساب ها می باشد. زیرا حساب های ECN را «بدون کمیسیون» و حساب های Pro ECN را با کمیسیون ارائه می کنند.

«حداقل واریزی» نیز در بروکرهایی که به ایرانیان سرویس می دهند، متفاوت است. در جدول زیر می توانید «تفاوت حساب ECN و Pro ECN» بروکرها را از نظر حداقل واریزی مقایسه نمایید:

تفاوت حساب ecn و pro ecn
نام بروکر فارکس
حساب ECN
حساب Pro ECN
آلپاری از 100$ از 300$
کپیتال اکستند از 50$
از 100$
اوپو فایننس
از 100$
از 5000$

 

💡نظر کارشناس درباره حساب های Pro ECN و ECN

 

برای معامله در حساب های Pro ECN حتما از عملکرد و سوددهی خود در بازار فارکس مطمئن شوید. زیرا این حساب ها برای «معامله گران حرفه ای» مناسب است و شما می توانید با دارایی زیاد نسبت به سایر حساب ها در آن فعالیت کنید!

البته در بسیاری از بروکرها، حساب ECN بدون اسپرد و با کمیسیون هم ارائه شده است که شباهت بیشتری به حساب Pro ECN دارد اما با «بودجه کم» هم می توانید از آنها استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با پشتیبانی در تماس باشید.

سوالات متداول

آیا افتتاح حساب ECN نیازمند سرمایه اولیه بالا است؟

بله برای افتتاح حساب ECN نسبت به دیگر حساب هایی که بروکر در اختیار معامله گران قرار می دهد نیازمند سرمایه اولیه بالاتری است.

کدام بروکرهای حساب ECN و Pro ECN ارائه می کنند؟

در حال حاضر در بین بروکرهای معتبر، بروکر آلپاری، اوپو فایننس و کپیتال اکستند این حساب ها را ارائه می کنند.

نظرات (2)
  1. تو گوشی سرور pro ecn 2 آورد کانکت شد ولی روی pcنمیاره کپی هم کردم لینک سرور رو زدم بازم باز نکرد علت از چی میتونه باشه بنظرتون

    • می تونید از طریق پشتیبانی بروکر، آی پی سرور رو بگیرید و کانکت شوید.

درج نظر