نماد دکس در فارکس 📉شرکت های شاخص دکس آلمان (DAX)

25 ژوئن 2024 -

شاخص دکس در فارکس چیست؟

 

شاخص دکس (DAX index) که به عنوان «Deutscher Aktienindex» شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بازار سهام آلمان و یکی از اصلی ترین شاخص‌های بورسی در سطح جهانی است.

شاخص دکس در فارکس با نماد هایی نظیر «DAX30» و یا «GER30»، عملکرد 30 شرکت بزرگ و برجسته آلمانی [مثل بی ام و، زیمنس و …] که در “بورس فرانکفورت” معامله می‌شوند را منعکس می‌کند.

شاخص دکس (DAX) در سال 1988 توسط بورس فرانکفورت معرفی شد، دکس بر اساس ارزش بازار سهام شرکت‌های عضو، محاسبه می‌شود و شامل شرکت‌هایی از صنایع مختلف از جمله خودروسازی، بانکداری، فناوری و تولید است.

این شاخص به سرعت تبدیل به یکی از مهم ترین شاخص‌های بورسی در اروپا و جهان شد؛ این شاخص نه تنها وضعیت اقتصادی آلمان، بلکه به نوعی وضعیت اقتصادی کل اروپا (EUR)  را نشان می‌دهد!

معامله‌گران در بروکرهای فارکس به «نماد دکس در فارکس» به عنوان یک ابزار مهم برای تحلیل بازارها و تصمیمات خود نگاه می‌کنند.

نماد دکس در فارکس، شاخص dax چیست

در جدول زیر برخی از 30 شرکت معروف، که از نظر ارزش بازار (Market cap) در بورس فرانکفورت برجسته هستند را، نام برده ایم:

نام شرکت شاخص DAX حوزه فعالیت شرکت
بی ام و/BMW شرکت های خودرو سازی 
زیمنس/Siemens مهندسی و الکترونیک و برق
دایملر/Daimler شرکت خودرو سازی (مرسدس بنز)
بایر/Bayer شرکت داروسازی و شیمیایی
آلیانتس/ Allianz شرکت بیمه و خدمات مالی
آدیداس/Adidas شرکت تولید کننده پوشاک

 

تاثیر شاخص دکس بر نماد های فارکس

 

استفاده از شاخص دکس (Dax) در تحلیل بازار فارکس به معامله گران این امکان را می‌دهد تا چشم انداز دقیق تری از وضعیت اقتصادی و بازارهای مالی آلمان و اروپا [کشور های حوزه EUR] به دست آورند.

بدیهی است برای تحلیل فاندامنتال این شاخص، «اخبار اقتصادی» تاثیر گذار بر ارزهایی که یک طرف آنها EUR (نماد ارز فیات اروپا) است را می توانید دنبال کنید.

با توجه به اینکه آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و یکی از بزرگترین صادرکنندگان جهان است، شاخص دکس (DAX) تاثیر قابل توجهی بر روی نمادهای فارکس، به ویژه ارزهای مرتبط با اقتصاد آلمان و اتحادیه اروپا [جفت ارز هایی که یک طرف آنها EUR است] دارد.

 

تاثیر دکس بر یورو

عملکرد شاخص دکس می‌تواند تاثیر مستقیمی بر ارزش یورو (EUR) داشته باشد. زمانی که دکس روند صعودی دارد، نشان‌دهنده اعتماد سرمایه‌گذاران و «بهبود وضعیت اقتصادی»  آلمان است، که می‌تواند منجر به تقویت یورو شود.

برعکس، کاهش دکس می‌تواند نشان‌دهنده «مشکلات اقتصادی» و کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران باشد که ممکن است منجر به ضعف یورو شود؛ در نتیجه معامله‌گران می‌توانند از شاخص دکس در معاملات خود بر روی جفت ارزهای یورو بهره ببرند.

 

تاثیر دکس بر سایر ارزهای اروپایی

دکس (DAX) به عنوان نمایانگر وضعیت اقتصادی اروپا نیز می‌تواند بر سایر ارزهای اروپایی مانند فرانک سوئیس (CHF) و پوند انگلستان (GBP) تاثیر بگذارد.

«عملکرد مثبت» دکس می‌تواند باعث تقویت این ارزها در حوزه یورو شود، در حالی که «عملکرد منفی» می‌تواند تاثیرات منفی بر آنها داشته باشد.

 

تاثیر شاخص دکس بر بازار های جهانی

«شاخص دکس» به دلیل اهمیت اقتصادی آلمان در سطح جهانی، می‌تواند تاثیرات فراتر از مرزهای اروپا نیز داشته باشد. به عنوان مثال، شاخص‌های بورسی آمریکا مانند S&P 500 و داو جونز ممکن است به تغییرات دکس واکنش نشان دهند.

 همچنین، عملکرد دکس می‌تواند بر جفت ارزهایی مانند USD/JPY (قدرت دلار آمریکا در برابر ین ژاپن)  و AUD/USD (قدرت دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا)  نیز تاثیرگذار باشد، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت‌های بهتر در بازارهای جهانی هستند.

 

💡نظر کارشناس درباره “شاخص دکس آلمان”

 

شاخص دکس (DAX)  یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین شاخص‌های بازارهای مالی است که نه تنها نمایانگر وضعیت اقتصادی آلمان بلکه کل اروپا می‌باشد.

همچنین از هم بستگی شاخص دکس با دیگر شاخص های مهم اقتصادی بازار فارکس مثل “شاخص داوجونز آمریکا” می‌توان بر روند احتمالی بازار در هفته های معاملاتی آگاه شد و با استفاده از ابزارهای تحلیلی و استراتژی‌های مناسب معاملات خوبی را تجربه کرد.

سوالات متداول

چرا معامله‌گران فارکس به شاخص دکس توجه می‌کنند؟

شاخص دکس به عنوان یک شاخص پیشرو در اقتصاد اروپا، تأثیر زیادی بر جفت ارزهای مرتبط با یورو دارد و می‌تواند نشان‌دهنده سلامت اقتصادی منطقه یورو باشد.

چه عواملی بر روی قیمت شاخص دکس تأثیر می‌گذارند؟

عوامل مختلفی از جمله تغییرات در اقتصاد آلمان، سیاست‌های اقتصادی اتحادیه اروپا، نرخ بهره، و رویدادهای جهانی مهم می‌توانند بر قیمت شاخص دکس تأثیر بگذارند.

درج نظر