تفاوت حساب دمو و واقعی ✅فرق حساب دمو و ریل چیست؟

20 ژوئن 2024 -

تفاوت حساب دمو و واقعی در فارکس

 

پس از «ثبت نام اولیه» در یک بروکر (کارگزاری)، شما می توانید از 2 نوع حساب واقعی (Real) و حساب آزمایشی (Demo) در بروکرهای فارکس استفاده کنید.

«حساب دمو در فارکس» یا همان حساب آزمایشی، یک حساب معاملاتی مجازی است که به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا بدون ریسک از دست دادن سرمایه واقعی، تجربه معامله در بازار فارکس را کسب کنند.

«حساب واقعی» یا ریل، یک حساب معاملاتی است که در آن معامله‌گران با پول واقعی معامله می‌کنند. هر سود یا زیانی که در این حساب‌ها به دست می‌آید، واقعی است و می‌تواند تأثیر مستقیمی بر سرمایه معامله‌گر داشته باشد.

تفاوت حساب واقعی و دمو در فارکس، فرق حساب دمو و ریل

 

فرق حساب دمو و ریل چیست؟

 

برای انتخاب بین حساب دمو و واقعی لازم است به تفاوت های آن ها آگاهی داشته باشید. در ادامه چند مورد از مهم ترین تفاوت های این دو حساب را برای شما تشریح کرده ایم. در جدول زیر می توانید به طور خلاصه تفاوت این حساب ها را مشاهده کنید:

فرق حساب دمو و ریل
مشخصات حساب ریل
حساب دمو
روانشناسی تجربه فشار روانی بالا
فشار روانی ندارد
سرمایه معاملاتی
دلار و یورو
پول مجازی
اسپرد معاملات
دارد دارد
حداقل سرمایه
از 10 دلار
ندارد
رقابت معاملاتی دارد
دارد

 

پول مورد استفاده در حساب

همان طور که اشاره شد بارز ترین تفاوت میان حساب های دمو و واقعی پول مورد استفاده در معاملات است. در حساب های واقعی لازم است شما با «پول واقعی» شارژ حساب را انجام دهید و سپس با همان سرمایه به معامله بپردازید.

در چنین شرایطی سود و زیاد شما به صورت لحظه ای محاسبه خواهد شد. در برخی از بروکرها مانند بروکر ویندزور، شارژ حساب واقعی (Real)  با حداقل واریز 20$ صورت می‌گیرد.

در حالی که در حساب های دمو شما در تعیین بالانس (میزان پول حساب) از 2$ تا 1,000,000$ [در بروکرهای مختلف تفاوت دارد] امکان شارژ حساب دارید.

 

روانشناسی فارکس

به جرئت می توان گفت یکی از «موثر ترین» مولفه ها نتیجه‌گیری در بازار، روانشناسی فارکس است. بدیهی است که احساسات در تصمیم گیری انسان ها در حوزه های مختلف تاثیر بسزایی می گذارد.

حال اگر تصمیمات شما در فارکس برگرفته از احساسات باشد به احتمال زیاد شما دچار «ضرر» می شوید. البته احساساتی همانند «خطر» می تواند شما را از ضرر های احتمالی نجات دهد.

در حساب های دمو (آزمایشی) معامله گران به دلیل استفاده از پول مجازی نمی توانند تنش و فشار واقعی بازار را احساس کنند. به همین علت به ساده انگاری معاملات می انجامد.

به دلیل نداشتن آشنایی کافی ممکن است در حساب های واقعی معامله گران تصمیماتی غیر معقول بگیرند و دچار ضرر شوند.

 

میزان اسپرد

با وجود این که گفته می شود بازار در حساب های «دمو و واقعی» تفاوتی ندارد؛ اما در واقعیت این گونه نیست! اطلاعات نمایش داده شده در شرایطی ممکن است با واقعیت بازار در مغایرت باشد.

این موضوع به خصوص در مورد اسپرد معاملات صادق است. اسپرد (Spread) در واقع «نوعی کارمزد» معاملاتی برای اختلاف بین  قیمت Ask (قیمت معامله خرید) و Bid (قیمت فروش) است.

در حساب های دمو برای باز و بسته کردن معاملات اسپرد در نظر گرفته نمی‌شود و این امر ممکن است روی استراتژی فرد تاثیر گذار باشد.

 

ریکوت شدن (requote)

ریکوت (Requote) اصطلاحی در فارکس است که معامله گران در طول معاملات خود حداقل یک بار با آن مواجه می شوند. هنگامی که شما سفارشی را به بازار ارسال می کنید ممکن است در فرایند پردازش سفارش قیمت آن دچار تغییر شود.

این اتفاق در شرایط پر نوسان بازار قابل انتظار است اما به صورت کلی نباید زیاد رخ بدهد. حال در حساب های دمو این اتفاق هیچ وقت نمی افتد! بنابراین معامله گران عملا با پدیده ریکوت برخورد نمی کنند که نقطه ضعفی برای این حساب محسوب می شود.

 

💡نظر کارشناس درباره تفاوت حساب دمو و واقعی

 

حساب‌های دمو و واقعی در بازار فارکس دارای «تفاوت‌ های مهمی» هستند که تصمیم ‌گیری معامله‌ گران را تحت تأثیر قرار می ‌دهند. حساب دمو، با به وجود آوردن فضای کم ریسک و امن از نظر مالی، محیط بسیار خوبی برای تمرین و تست استراتژی محسوب می‌شود.

در مقابل حساب واقعی با امکان معامله پول واقعی تجربه ای متفاوت را برای کاربران خود رقم می زند. برای انتخاب میان این دو حتما توجه ویژه ای به توانایی هایتان در امر معامله و سرمایه اولیه داشته باشید.

به طور کلی اگر به تازگی برای کسب مهارت های ترید وارد این فضا شده‌اید؛ بهترین کار، تمرین با حساب مجازی[دمو] است. شما در فضای این حساب بدون پرداخت هزینه اضافی با اصول پایه‌‌ ‌ای بازار به‌صورت تجربی آشنا می‌شوید.

طبق تجربه شخصی، توصیه می‌شود مدت زیادی در حساب آزمایشی کار نکنید و پس از نوشتن پلن مکتوب معاملاتی و تست استراتژی، سعی کنید برای تمرین یک پله بهتر عمل کنید و با یک مقدار کم پول واقعی وارد حساب واقعی بشوید و تمرین کنید.

سوالات متداول

بهترین زمان استفاده از حساب واقعی" چه زمانی است؟

جواب این سوال تا حد بسیاری به توانایی های معامله گر بستگی دارد. پس از طی کردن آموزش های لازم در صورت داشتن آمادگی می توانید “حساب واقعی” باز کنید.

آیا امکان برداشت سود به دست آمده از حساب دمو وجود دارد؟

خیر یکی از “مزایای حساب دمو” این است که معاملات واقعی نیستند و از طریق پول مجازی به انجام می رسند؛ بنابراین نمی توان سود حاصل از معاملات را برداشت کرد.

درج نظر